Back

Award Givings 2019

Serie  /  Awards
Published: 01.02.2019
Award Givings 2019.
.

© By the author. Read Klimt02.net Copyright.

Intro
We present a compilation of the awards given during the year 2019. Prizes to specific works or to a complete series of work, to young emerging talents or to stablished jeweler artists granted by public and private institutions, galleries, collectors and schools. All the prizes have a common objective and challenge: to encourage and to reconize the creativity, technical skills and highlight the trajectory of an artist.

An overview of 17 awards and 87 awarded to have a global vision to understand the criteria and the guiding lines of art jewelry today.
We would like to congratulate to all institutions, organizers and artists for their good work:


Winners of the Preziosa Young Design Competition:  
Yajie Hu, Koen Jacobs, Jongseok Lim.



Amberif Design Awards:
Alberto Dávila Quesada, Martin Radt, Laurent Brune, Wenzho Lin.


Premis Ciutat de Barcelona

Marc Monzó


Artistar Jewels
Sowon Joo, Veronika Kuryanova, Bia Tambelli, Nita Angeletti, Lindsey Fontijn, Michelle Lung, Denis Sozin, Elena Franceschetti, Anna Maccieri Rossi, Nayibe Warchausky, Yichen Dong, Ana Magarida Carvalho, Anna Zeibig.


Amber Trip Awards
Sharareh Aghaei, Brigita Rodaitė, Michal Owczarek,  Irena Žukauskytė, Ieva Zigunskaya, Lauryna Kiskytė, Agnė Žaltauskaitė, Airidas Skublickas, Ji Young Kim.


BKV Prize:
Samira Goetz, Hyesun Lee, Kun Zhang, Jeong Won Lee, Franziska Vogt.


Herbert Hofmann Prize:
Junwon Jung, Misato Seki, Yutaka Minegishi.


Talente Competition:
Lukas Kinder, Benno Brucksch, Koutaro Uranaka, Takahiro Yamamoto, Morgane Beyrend, Manami Aoki, Marion Delarue, Elwy Schutten, Jamilia Wallentin.


AUTOR Awards:
Andra Lupu, Canan Durukal, Xiangyin Shi, Raluca Buzura, Mona Velciov, Mihaela Carava.


Legnica International Jewellery Competition:
Paweł Kaczyński, Kateřina Řezáčová, Singrida Jurkšaitytė , Felicia Mülbaier, Darijus Gerlikas, Kacper Schiffers, Dot Melanin, Anna and Witold Chudzik, Elena Gorbunova.


Saul Bell Design Award:
Maja Houtman


Kunstschouw Award:
Zeyun Chen, Yelena Myshko, Zoey Hehemann.



LOEWE FOUNDATION Craft Prize:
Genta Ishizuka, Harry Morgan, Kazuhito Takadoi.


Enjoia't Awards:
Ruudt Peters, Jieun Park, Eva Mazana, Eva Fortuño, Amal Al-Ismaili, Hansel Tai, Patricia Tamayo, Hansel Tai.



Silver Triennial, 19th International Competition:
Juliane Schölß, Sungho Cho, Sarah Cossham, Jerome Funk, Philipp Gröninger, Naama Haneman, Daphne Spiegel.


Itami Grand Prix:
Rachael Colley



Klimt02 JPlus Emerging Talent Award:
Esther Heite






 
Appreciate APPRECIATE